Beş kayakçıya mezar oldu… Yeni görüntüler ortaya çıktı

Kayak mevsiminde yaşanan trajediyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Donarak hayatlarını kaybeden kayakçıların, ölmeden önce şiddetli fırtınaya karşı çaresizce hayata tutunmaya çalışırken kazdıkları kar mağarası dikkat çekti.

Beşi aynı aileden olan kayakçılar, cumartesi günü İsviçre ile İtalya arasındaki sınırın ortasında yer alan Matterhorn Dağı yakınındaki Zermatt-Arolla yolunda kayboldu.

Helikopterden çekilen videoda, kar mağarası gibi görünen bir tümseğin bulunduğu beyaz geniş kalın kar tabakasındaki izler görülüyor. Kurtarma ekipleri, grubun mağarayı hava şartlarından korunmak için yapmaya çalıştığını, ancak sonunda bilinç kaybına uğradıklarını ve dondurucu havaya maruz kalarak öldüklerini söyledi.

AYNI AİLEDEN BEŞ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yaşları 21 ila 58 arasında değişen altı kayakçıdan oluşan grup, aynı günün ilerleyen saatlerinde Matterhorn dağı yakınındaki Arolla kasabasına ulaşmak amacıyla cumartesi sabahı Zermatt’tan ayrıldı. Ancak grup, Zermatt ile Arolla arasındaki bir dağ zirvesi olan Tete Blanche’ın yakınından geçerken, bölgede kayakçıları yaklaşık 3.500 metre yükseklikte mahsur bırakan şiddetli bir fırtına başladı.

Yetkililer, grubun bir üyesinin cumartesi öğleden sonra saat 17.00 civarında acil servislere bir imdat çağrısı gönderdiğini ancak fırtınanın şiddeti nedeniyle helikopterlerin ve kurtarma ekiplerinin harekete geçemediğini söyledi.

Pazar akşamı bir kurtarma ekibi nihayet dağa ulaştığında, altı dağ meraklısından beşi can vermişti.

Kurtarma ekipleri kayıp altıncı kişiyi bulmak için umutsuzca arama çalışmalarını sürdürüyor.

FIRTINADAN KORUNMAYA ÇALIŞMIŞLAR AMA…

Kurtarma operasyonunu yürüten Air Zermatt kurtarma şefi Anjan Truffer, İsviçre medyasına şunları söyledi: “Bulduğumuz resim çok kötü… Kayakçıların bir mağara inşa edip kendilerini rüzgardan korumaya çalıştıklarını gördük.”

Truffer ayrıca cesetlerinin alanın etrafına dağılmış halde bulunduğunu, bunun da bilinçlerini kaybetmeden önce paniklemiş olabilecekleri anlamına geldiğini söyledi.

Valais kanton polisi şefi Christian Varone gazetecilere verdiği demeçte, kurtarma ekiplerinin mahsur kalan kayakçılara ulaşmak için her yolu denediğini ancak korkunç koşullarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. “İmkansızı deniyorduk” dedi ve kurtarma çalışanlarının hayatlarını ciddi şekilde tehlikeye atmaktan” kaçınmak için geri dönmek zorunda kaldığını ekledi.

YARDIM BEKLEMİŞLER

Truffer, acil servislerin cumartesi günü yerel saatle 17.19 civarında kayakçılardan birinden acil durum sinyali aldığını doğruladı. Ancak o sırada havanın kötü olduğunu ve kayakçıları kurtarmak için uçmanın bir seçenek olmadığını söyledi.

Nihayet polis, pazar günü iki kurtarma görevlisi, bir doktor ve bir dağ polis memurundan oluşan ekibin nihayet helikopterle yakınlara bırakıldığını söyledi. Açıklamada, “Akşam 21.20 civarında Tete Blanche bölgesine ulaşıldı ve burada kayıp altı kişiden beşinin cesedi bulundu” denildi. Grubun son üyesini arama çalışmaları sürüyor.

Valais’teki yerel polis teşkilatından Marc Moix, hafta sonu Tete Blanche Dağı yakınlarında yaşanan trajedide kaybolan altı kayakçıdan biriydi.

Valais’teki yerel polis teşkilatından Marc Moix, Tete Blanche dağı yakınlarında yaşanan trajedide kaybolan altı kayakçıdan biriydi. Donarak öldüğüne inanılan iki kardeş David ve Jean-Vincent ise Moix’in kuzeni. Ayrıca hayatını kaybedenlerden ikisinin daha aynı aileden olduğu belirtilirken, altıncı bir kişinin ise hâlâ kayıp olduğu bildirildi.

Kayıp kişinin hukuk mezunu 28 yaşındaki Emilie Deschenaux olduğu belirlendi.

KASABADA ANMA TÖRENİ

Kayakçılardan biri olan Jean-Vincent’a yakın zamanda meclis üyesi olarak seçildiği Vex’te belediye başkanı da dahil olmak üzere meslektaşları ona saygılarını sundular. Aynı zamanda Londra’daki Westminster Üniversitesi’nde eğitim gören eski özel bankacı, hevesli bir dağcıydı ve kariyerini değiştirmeye karar vermişti.

Jean-Vincent Moix

Belediye Başkanı Sebastien Menoud şunları söyledi: “Yerel meclisteki bir meslektaşımızı kaybetmek çok büyük bir trajedi. Düşüncelerimiz kendisi, ailesi ve çevresindekilerle birlikte ve onlara en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Ailesinin şu anda karşı karşıya olduğu şeyin tarif edilemez bir acı olduğunun farkındayız. Çok fazla şey yapamasak ve merhumları geri getiremeyeceğimizi bilsek bile, onlardan bu acının bir kısmını almak istiyoruz.”

Jean-Vincent, Westminster Üniversitesi’nde bir süre okuduktan sonra St Gallen Üniversitesi’nde okudu ve yerel futbol takımının bir üyesiydi ve bir bando takımında çalıyordu.

David Moix’ de kardeşi gibi donarak ölen kişilerden…

Valais Kurtarma Örgütü’nden Fredy-Michel Roten yerel basına, kurtarma görevine düzinelerce uzman dağcıyla birlikte altı özel kurtarma helikopteri ve iki İsviçre ordusu Super Puma helikopterinin katıldığını söyledi. Polis olaya karışanların kimliklerini henüz açıklamadı; sadece aileden beş kişinin Valais kantonundan, altıncı kişinin ise Fribourg kantonundan olduğunu söyledi.

ZORLU BÖLGE DAHA ÖNCE DE CAN ALMIŞ

Valais Başsavcısı Beatrice Pilloud gazetecilere, olayı çevreleyen koşulları belirlemek için bir soruşturma başlatıldığını belirtti.

Zermatt, kayakla ünlü popüler bir dağ beldesi ve bu özelliği ile de dünyanın dört bir yanından turist çeken bir bölge. Özellikle Tete Blanche, bölgenin ünlü manzarası ve sunduğu zorlu arazilerden etkilenen kayak meraklıları arasında oldukça popüler.

Ancak görüş mesafesinin zayıf olduğu dönemlerde bölgede gezinmenin oldukça zor olduğu ve deneyimli kayakçılar ve dağcılar için bile ölümcül olduğu biliniyor.

Yaklaşık beş yıl önce de iki kayak turu ekibinden 14 üyenin tehlikeli yamaçlardaki şiddetli fırtınanın ortasında yönünü kaybetmesiyle bir trajedi yaşanmıştı. Olayda yedi kişi ölmüş, geri kalanı ise yaralı olarak kurtarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x